Tabela kalorii nabiału i jaj

Kalorie, białko, tłuszcz i węglowodany w mleku, jogurtach, śmietanie, serach i jajkach - w 100 g, w szklance, plastrze i sztuce.

Tabela kalorii nabiału i jaj: kalorie, białko, węglowodany, tłuszcz i błonnik w 100 g
Białko jaja5210,90,70,20
Camembert30019,80,524,30
Feta26414,24,121,30
Jajecznica149101,6110
Jajko gotowane na twardo15512,61,110,60
Jajko sadzone19613,60,814,80
Jajko surowe14312,60,79,50
Jogurt grecki 0%5910,23,60,40
Jogurt naturalny613,54,73,30
Jogurt owocowy99418,61,20
Maślanka403,34,80,90
Mleko 2%503,34,820
Mleko 3,2%613,24,83,30
Mozzarella30022,22,222,40
Parmezan39235,83,225,80
Ser edamski357251,427,80
Ser gouda35624,92,227,40
Ser tylżycki34024,41,9260
Serek wiejski9811,13,44,30
Śmietana 12%1352,94,3120
Śmietana 18%1982,44,619,40
Śmietanka 30%2922,2330,90

Wartości w 100 g produktu. B - białko, W - węglowodany (bez błonnika), T - tłuszcz, w gramach. Kliknij nagłówek, żeby posortować.

Najmniej kalorii w 100 g

  1. Maślanka 40 kcal
  2. Mleko 2% 50 kcal
  3. Białko jaja 52 kcal
  4. Jogurt grecki 0% 59 kcal
  5. Jogurt naturalny 61 kcal

Najwięcej białka w 100 g

  1. Parmezan 35,8 g
  2. Ser edamski 25 g
  3. Ser gouda 24,9 g
  4. Ser tylżycki 24,4 g
  5. Mozzarella 22,2 g

Dobrze wiedzieć

W nabiale o kaloriach decyduje przede wszystkim tłuszcz - dlatego ser żółty ma w 100 g kilka razy więcej kalorii niż jogurt naturalny czy serek wiejski. Sery dojrzewające są skoncentrowane, więc kilka plastrów potrafi mieć tyle kalorii co cały kubek jogurtu. Przy jajkach liczy się sposób przygotowania - tłuszcz z patelni dolicz osobno.

Dane: USDA FoodData Central (SR28), polskie nazwy i porcje: redakcja EatSee. Wartości są przybliżone i mają charakter informacyjny. Jak przygotowujemy tabelę kalorii.